FAQ

Często zadawane pytania

Mam akumulator Ni-Cd, czy mogę używać akumulatora Ni-Mh?
Tak, akumulatory Ni-Cd zostały wyparte przez akumulatory Ni-Mh ze względu na ochronę środowiska. Wszystkie oryginalne ładowarki do akumulatorów Ni-Cd są w 100% przystosowane do ładowania Ni-Mh.
Czy mogę użyć oryginalnej ładowarki do ładowania akumulatorów Gares?
Wskazane jest używanie oryginalnych ładowarek, ponieważ przeważnie są one wyposażone w układ odczytujący poziom naładowania akumulatora. Wszystkie akumulatory firmy Gares są wyposażone w czujniki termiczne, dzięki temu mamy pewność że akumulator nie zostanie przeładowany czy uszkodzony.
Jaka jest różnica między akumulatorami Ni-Cd oraz Ni-Mh?
Akumulatory Ni-Mh, w odróżnieniu od akumulatorów Ni-Cd, są pozbawione toksycznych związków kadmu i posiadają jedną z najwyższych gęstości energii. Dbając o środowisko Unia Europejska, począwszy od 01 stycznia 2017 roku, zakazała wprowadzania na rynek akumulatorów Ni-Cd. Akumulatory są stosowane zamiennie i nie wpływają na pracę narzędzi. Ogniwa Ni-Mh są mniej podatne na efekt pamięci, dlatego nie ma potrzeby ich każdorazowego rozładowania i ładowania do pełna.
1.3Ah, 1.5Ah, 2Ah czy 3Ah czyli czym jest pojemność akumulatora i jaka jest dla mnie odpowiednia?

Pojemność akumulatora jest niczym innym niż zdolnością ogniw do przechowywania ładunku elektrycznego zwykle wyrażana w amperogodzinach [Ah]. Im większa pojemność tym dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Wybierając akumulator dla siebie powinniśmy zastanowić się czego oczekujemy. Tam gdzie nie mamy dostępu do ładowarki oraz w sytuacji kiedy służy nam do pracy zdecydowanie większa pojemność jest bardziej wskazana, unikamy częstych ładowań i dłużej pracujemy na jednym cyklu. Jeżeli bateria służy nam do majsterkowania w garażu spokojnie wystarczy akumulator o pojemności do 2Ah.

Co to ten efekt pamięci?

Efekt pamięci to zdolność ogniwa do zapamiętywania najwyższego i najniższego stanu naładowania. Powoduje utratę pozornej lub nawet rzeczywistej pojemności akumulatora. Oznacza to iż przy każdym następnym ładowaniu ogniwa będą krócej pracowały w urządzeniu. Strata ta może być począwszy od kilku, a kończąc nawet kilkudziesięciu procentach. Problem ten rozwiązuje się poprzez formatowanie ogniwa przed jego użyciem.

Uwaga: problem „efektu pamięci” został zminimalizowany niemal do zera w nowej generacji akumulatorów Ni-Mh firmy GARES.

Dlaczego ogniwa Li-Ion wypierają tradycyjne Ni-Mh?

Porównując do ogniw Ni-Mh oraz wycofanych ze względu na ochronę środowiska ogniw Ni-Cd są dużo lżejsze. Mają zastosowanie przede wszystkim we wszelkiego rodzaju sprzęcie elektronicznym a  coraz częściej w przemyśle motoryzacyjnym w samochodach hybrydowych i elektrycznych.

Akumulatory Li-Ion mają napięcie ok. 3,6 V na ogniwo i pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach Ni-Mh o tym samym ciężarze i wielkości. 

Uwaga: problem „efektu pamięci” w nowej generacji akumulatorków Li-Ion firmy GARES został wyeliminowany do zera.